MCP4451T-104E/ML Microchip Technology Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Microchip Technology MCP4451T-104E/ML
Mfr. Part #
MCP4451T-104E/ML
WLX Part #
A22507245596
Package
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
MCP4451T-104E/ML Datasheet (PDF)
MCP4451T-104E/ML Parameter Description
The MCP4451 devices are volatile, 8-bit (257 wiper steps) digital potentiometers that are programmed/reprogrammed through an I2C™Compatible compatible interface. The MCP4451 family of devices are available with resistor values of 5KΩ, 10KΩ, 50KΩ and 100KΩ.