MCP4451-103E/ST Microchip Technology Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Microchip Technology MCP4451-103E/ST
Mfr. Part #
MCP4451-103E/ST
WLX Part #
A224260166579
Package
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
MCP4451-103E/ST Datasheet (PDF)
MCP4451-103E/ST Parameter Description
The MCP4451 devices are volatile, 8-bit (257 wiper steps) digital potentiometers that are programmed/reprogrammed through an I2C™Compatible compatible interface. The MCP4451 family of devices are available with resistor values of 5KΩ, 10KΩ, 50KΩ and 100KΩ.