MCP42100-I/ST Microchip Technology Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Microchip Technology MCP42100-I/ST
Mfr. Part #
MCP42100-I/ST
WLX Part #
A224260166582
Package
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
MCP42100-I/ST Datasheet (PDF)
MCP42100-I/ST Parameter Description
The MCP42100 is a single-channel, 8-bit digital potentiometer features 100kΩ end-to-end resistance value with an SPI serial interface. The wiper position varies linearly and is controlled via the SPI interface. The MCP42100 has outstanding AC and DC characteristics, and consumes <1 µA during static operation. Applications for the MCP42100 digital potentiometer include audio equipment (volume and tone controls), servo-motor control, battery charging and control, communications (line impedance matching), power supplies, instrumentation (gain, offset adjust), LCD contrast control and programmable filters. The MCP42100 is available in 8-pin PDIP and SOIC packages.