MCP42100-I/SL Microchip Technology Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Microchip Technology MCP42100-I/SL
Mfr. Part #
MCP42100-I/SL
WLX Part #
A224260167486
Package
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
MCP42100-I/SL Datasheet (PDF)
MCP42100-I/SL Parameter Description
The MCP42100 is a single-channel, 8-bit digital potentiometer features 100kΩ end-to-end resistance value with an SPI serial interface. The wiper position varies linearly and is controlled via the SPI interface. The MCP42100 has outstanding AC and DC characteristics, and consumes <1 µA during static operation. Applications for the MCP42100 digital potentiometer include audio equipment (volume and tone controls), servo-motor control, battery charging and control, communications (line impedance matching), power supplies, instrumentation (gain, offset adjust), LCD contrast control and programmable filters. The MCP42100 is available in 8-pin PDIP and SOIC packages.