PCM5102APW Texas Instruments Data Acquisition - ADCs/DACs - Special Purpose image
Images are for reference only
Texas Instruments PCM5102APW
Manufacturer
Texas Instruments
Mfr. Part #
PCM5102APW
WLX Part #
A224260165468
Package
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
PCM5102APW Datasheet (PDF)
PCM5102APW Parameter Description
The integrated line driver surpasses all other charge-pump based line drivers by supporting loads down to 1 kΩ per pin.
Compared with many conventional switched capacitor DAC architectures, the PCM510xA family offers up to 20 dB lower out-of-band noise, reducing EMI and aliasing in downstream amplifiers/ADCs, measured from the traditional 100-kHz OBN measurements to 3 MHz).