MIC2289C-34YD6-TR Microchip Technology PMIC - LED Drivers image
Images are for reference only
Microchip Technology MIC2289C-34YD6-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Mfr. Part #
MIC2289C-34YD6-TR
WLX Part #
A224260001634
Package
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
MIC2289C-34YD6-TR Datasheet (PDF)
MIC2289C-34YD6-TR Parameter Description
To optimize efficiency, the feedback voltage is set to only 95mV. This reduces power dissipation in the current set resistor and allows the lowest total output voltage, hence minimal current draw from the battery.
The MIC2289C implements a constant frequency 1.2MHz PWM control scheme. The high frequency, PWM operation saves board space by reducing external component sizes. The added benefit of the constant frequency PWM scheme in caparison to variable frequency in much lower noise and input ripple injected to the input power source.
The MIC2289C clamps the output voltage in case of open LED conditions, protecting itself and the output capacitor. The MIC2289C is available with an output OVP option of 34V.