MIC2287C-15YML-TR Microchip Technology PMIC - LED Drivers image
Images are for reference only
Microchip Technology MIC2287C-15YML-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Mfr. Part #
MIC2287C-15YML-TR
WLX Part #
A224260002118
Package
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet
MIC2287C-15YML-TR Datasheet (PDF)
MIC2287C-15YML-TR Parameter Description
The MIC2287C is a 1.2MHz pulse width modulated (PWM), boost-switching regulator that is optimized for constant-current, white LED driver applications. With a maximum output voltage of 34V and a switch current of over 500mA, the MIC2287C easily drives a string of up to eight white LEDs in series, ensuring uniform brightness and eliminating several ballast resistors.
The MIC2287C implements a constant frequency, 1.2MHz PWM control scheme. The high frequency PWM operation saves board space by reducing external component sizes. The added benefit of the constant frequency PWM scheme as opposed to variable frequency topologies is much lower noise and input ripple injected back to the battery source.
To optimize efficiency, the feedback voltage is set to only 95mV. This reduces the power dissipation in the current set resistor and allows the lowest total output voltage, hence minimal current draw from the battery.
The MIC2287C is available with three levels of overvoltage protection, 15V, 24V, and 34V. This allows designers to choose the smallest possible external components with the appropriate voltage ratings for their applications.
The MIC2287C has a junction temperature range of -40°C to +105°C.