MCP41100T-I/SN Microchip Technology Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Microchip Technology MCP41100T-I/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Mfr. Part #
MCP41100T-I/SN
WLX Part #
A224260166578
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
MCP41100T-I/SN Datasheet (PDF)
MCP41100T-I/SN Parameter Description
The MCP41100 is a single-channel, 8-bit digital potentiometer features 100kΩ end-to-end resistance value with an SPI serial interface. The wiper position varies linearly and is controlled via the SPI interface. The MCP41100 has outstanding AC and DC characteristics, and consumes <1 µA during static operation. Applications for the MCP41100 digital potentiometer include audio equipment (volume and tone controls), servo-motor control, battery charging and control, communications (line impedance matching), power supplies, instrumentation (gain, offset adjust), LCD contrast control and programmable filters. The MCP41100 is available in 8-pin PDIP and SOIC packages.