MAX6665ASA55+T Analog Devices Inc. Temperature Sensors - Thermostats - Solid State image
Images are for reference only
Analog Devices Inc. MAX6665ASA55+T
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mfr. Part #
MAX6665ASA55+T
WLX Part #
A22507336264
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet
MAX6665ASA55+T Datasheet (PDF)
MAX6665ASA55+T Parameter Description
The MAX6665 is a fully integrated thermal switch with an internal power transistor for driving a cooling fan rated up to 24V and 250mA. When the MAX6665's temperature rises above a factory-programmed threshold, the active-low FANOUT pin becomes active and powers the fan.
The MAX6665 operates from a +2.7V to +5.5V power supply, and the associated fan can be powered from 4.5V to 24V. It is available in an 8-pin SO package and operates from -40°C to +125°C.