FDC1004DGSR Texas Instruments Interface - Sensor, Capacitive Touch image
Images are for reference only
Texas Instruments FDC1004DGSR
Manufacturer
Texas Instruments
Mfr. Part #
FDC1004DGSR
WLX Part #
A224260145222
Package
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
FDC1004DGSR Datasheet (PDF)
FDC1004DGSR Parameter Description
The FDC1004 is a high-resolution, 4-channel capacitance-to-digital converter for implementing capacitive sensing solutions. Each channel has a full scale range of ±15pF and can handle a sensor offset capacitance of up to 100pF, which can be either programmed internally or can be an external capacitor for tracking environmental changes over time and temperature. The large offset capacitance capability allows for the use of remote sensors.