EMC2101-ACZL-TR Microchip Technology PMIC - Thermal Management image
Images are for reference only
Microchip Technology EMC2101-ACZL-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Mfr. Part #
EMC2101-ACZL-TR
WLX Part #
A22507008316
Package
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet
EMC2101-ACZL-TR Datasheet (PDF)
Recommended For You
EMC2101-ACZL-TR Parameter Description
The fan drive is selectable as a Pulse Width Modulator (PWM) or Linear (DAC) output. The fan control output, whether the PWM or DAC drive circuit, uses an eight position look-up table to allow the user to program the fan speed profile based on temperature. The DAC output ranges from 0V to VDD with up to 6 bit resolution while the PWM output has a range of 0% to 100% with up to 64 steps.
Advanced thermal sensing enables reduced validation and characterization time as well as accurately operating with smaller-geometry processors. Resistance Error Correction (REC) automatically corrects the offset errors of board trace and device resistance, up to 100Ω. Automatic Beta Compensation allows the user the flexibility to design applications that include processor substrate transistors.