AD5263BRUZ50-REEL7 Analog Devices Inc. Data Acquisition - Digital Potentiometers image
Images are for reference only
Analog Devices Inc. AD5263BRUZ50-REEL7
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mfr. Part #
AD5263BRUZ50-REEL7
WLX Part #
A224260166593
Package
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
AD5263BRUZ50-REEL7 Datasheet (PDF)
AD5263BRUZ50-REEL7 Parameter Description
Each channel of the AD5263 offers a completely programmable value of resistance between the A terminal and the wiper or between the B terminal and the wiper. The fixed A-to-B terminal resistance of 20 kΩ, 50 kΩ, or 200 kΩ has a nominal temperature coefficient of ±30 ppm/°C and a ±1% channel-to-channel matching tolerance. Another key feature of this part is the ability to operate from +4.5 V to +15 V, or at ±5 V.